Середа, 26.02.2020, 07:20
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Пошук
Хмаринка тегів
Методпортал

«Методичний портал»

Безкоштовне SMS
Форма входу
Розкажіть друзям
Share
.
Block title
...
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Mini chat
Нас відвідують
...
Статистика
Лічильники
Онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Сайт існує
.

Павлівська ЗОШ І-ІІІ ст

Каталог файлів

Головна » Файли » Техніка безпеки » Техніка безпеки. Можна-неможна.

Бесіда. Правила поведінки при пожежі
[ Викачати з сервера (35.9 Kb) ] 15.04.2015, 15:55

Правила поведінки при пожежі

Тема: Типові причини пожеж. Правила поведінки при пожежах в житлових будинках і громадських установах.

Мета: Ознайомити з причинами пожеж і правилами поведінки при їх виникненні.

Метод: розповідь.

План:

1. Причини пожеж.

2. Правила поведінка при пожежах в житлових і громадських приміщеннях.

Методичні вказівки

При розгляді першого навчального питання необхідно конкретизувати ті причини пожеж, що пов'язані з прямою участю дітей. Після наведення прикладів пожеж від дитячих витівок з вогнем пояснити, в чому полягає небезпека пожежі і дати відповідні рекомендації.

У другому навчальному питанні — довести правила поведінки дітей при пожежах, з якими діти найбільш часто можуть зіткнутися в житті: в своєму будинку, школі, кінотеатрі і т. д. Дітям пояснюється, як поводитись, щоб врятуватися від вогню. Гасіння пожежі при цьому залишається на другому плані. 

Зміст і хід заняття

1. Причини виникнення пожежі.

Відсоток пожеж, що виникають від так званих дитячих витівок з вогнем, стабільно високий і часто наслідки таких пожеж трагічні.

Всім відомо про велике захоплення дітей вогнем, що породжується цікавістю і прагненням наслідувати дорослих. Найчастіше діти граються з сірниками, розводять багаття, запалюють факели і т. д. Місця для скоєння подібних «подвигів» вони нерідко вибирають найбільш непідходящі: квартири, горища, двори, сходові майданчики.

Непоодинокі випадки, коли дітей залишають вдома одних, а потім потрібно викликати пожежників, і добре, якщо ті встигнуть вчасно. При цьому, причини лиха надто прості — дорослі залишають у доступних дітям місцях сірники, запальнички або опалювальні прилади, не говорячи вже про те, що останні годинами забувають вимикати. Крім того, якщо діти надумають відкрити дверцята печі, де горять дрова або вугілля, то палаючі головешки можуть впасти на підлогу. Витівки дітей зі здавалося б безневинними електропечами теж можуть призвести до лиха.

Але, щоб уникнути неприємностей, достатньо всього лише дотримуватися наступних елементарних вимог:

— усі займисті матеріали повинні знаходитися на відстані більше 80 см від будь-яких нагрівальних і опалювальних приладів (печей);

— ці прилади і печі повинні стояти на підставках з негорючих матеріалів;

— ніколи не можна залишати без нагляду включені опалювальні і нагрівальні прилади — електричні і особливо газові.

Нарешті, стали дуже популярними різноманітні піротехнічні вироби — такі як бенгальські вогні, петарди. Їх часто купують у сумнівних виробників, а при використанні не дотримуються правил безпеки.

Зима — особливо небезпечний сезон, бо в цей період люди використовують печі й калорифери, але вищенаведених правил дотримуються рідко. До речі, якщо дров'яні та вугільні печі не чистити, то сажа, що накопичилась в них, стає ще однією причиною пожеж.

Для освітлення часто використовуються свічки і керосинові лампи. Зрозуміло, вони є небезпечними, особливо при невмілому користуванні, однак несправні електроосвітлювальні прилади небезпечні не менше. Взагалі, несправні електроконтакти, кип’ятильники, калорифери, електроплитки, електропраски, або такі, що неправильно використовуються або просто залишені поблизу легкозаймистих матеріалів, можуть стати причиною пожежі. Потрібно пам’ятати, що легкозаймисті або займисті речовини неодмінно використовуються в будь-якому домашньому господарстві. Це керосин, бензин, спиртомісткі рідини, аерозолі.

У сільській місцевості для розпалювання печей використовують щепу, тирсу або стружки. Кожна сім’я має під рукою невеликий резерв цього матеріалу, і найчастіше зберігає його біля печі. Крім того, часті випадки, коли дрова кладуть на піч, щоб вони швидше просушились. Це далеко не безневинна практика.

Повернемось до дитячих ігор. Пустощі і неуважність дітей можуть призвести до того, що впаде, перекинеться керосинова лампа, запалена свічка, розпечена праска або кип’ятильник. Причому, наслідуючи дорослих, діти в своїх іграх прагнуть використовувати не тільки сірники, запальнички і трубки для паління, але й праски, кип’ятильники та інші небезпечні прилади.

Для зберігання непотрібних речей (зламаних або зайвих столів, стільців, одягу та іншого непотребу) звичайно використовуються підсобні приміщення — горища, підвали або сараї. Нерідко буває так, що, входячи туди, люди застосовують для освітлення відкритий вогонь (свічки або керосинові лампи), які через людську необережність здатні викликати пожежу. Причиною займання може стати і запалена сигарета, адже саме в таких приміщеннях звичайно зберігають у великих кількостях керосин і бензин, і як правило, серед легкозаймистих речей. Приміщення ж неодмінно засмічене, тому в разі пожежі шлях до порятунку виявляється, перекритим всілякими речами, а двері можуть погано відчинятись.

Точками виникнення пожеж в будинках стають місця розташування електроприладів і опалювальних приладів, а також зберігання дерева, вугілля і нафтопродуктів. Найчастіше це кухні і підсобні приміщення.

Пожежа супроводжується сильним виділенням диму, що швидко заповнює сусідні приміщення, особливо верхні поверхи. Пожежники, передусім, шукають у диму людей, щоб надати їм допомогу, тим більш, якщо йдеться про багатоповерховий будинок. Складніше всього в такому випадку відшукати дітей, бо їм властиво ховатися від небезпеки, підкоряючись інстинкту самозбереження і тому допомога до них може надійти занадто пізно.

Говорячи про все це слід згадати про величезні матеріальні збитки від пожеж, однак головною втратою стає саме найдорожче — здоров’я або саме життя дитини. І ніхто з нас не може бути впевнений, що це лихо завтра не забере наших дітей, що, незважаючи на всі превентивні заходи, їх здоров’я і життя не опиняться в небезпеці. Тому особливо важливо виховувати в дітях почуття самозбереження в критичних ситуаціях, робити так, щоб вони призвичаїлися реально оцінювати небезпеку. Це довгий і важкий процес, в якому кожний з нас повинен приймати участь.. 

2. Поведінка при пожежі в житлових і громадських спорудах.

Поведінка при пожежі залежить від конкретної обстановки і розвитку самої пожежі. Однак, у будь-якому випадку не можна впадати в паніку і втрачати самовладання. Слід якомога швидше зателефонувати до пожежної частини.

У більшості випадків, коли загорання ще на початковій стадії, пожежу можна загасити буквально однією склянкою води, або ж потушити її в зародку, накривши мокрою скатертиною, ковдрою чи будь-яким іншим щільним, вогнетривким матеріалом.

Але, коли полум’я вже розповсюдилось і необхідне втручання професійних пожежних, тоді необхідно (якщо це ще можливо) якомога швидше зателефонувати до пожежної частини, а після цього якомога скоріше, найкоротшим шляхом покинути приміщення, квартиру, будинок. При цьому ні в якому випадку не можна користуватися ліфтом.

Коли середина будинку вже в диму, то, пробираючись через задимлені приміщення, коридори та сходи, потрібно закрити ніс і рот мокрою хусткою, а обличчя тримати ближче до полу. Якщо ж дим застиг вас у приміщенні, звідки ви не можете вибратися, то краще всього обкласти двері змоченими ганчірками, простирадлами, скатертинами і ковдрами, щоб послабити доступ диму через щілини. Те ж саме стосується і вікон, якщо через них надходить дим.

З першого або другого поверху можна евакуюватися самостійно, через вікно. Якщо ж сплигнути звідти небезпечно, зв'яжіть мотузку зі всіх підручних простирадл, шарфів та іншого, якомога тугіше затягаючи вузли. За допомогою цієї мотузки рятуйтесь не тільки самі — евакуюйте всіх, хто виявився в приміщенні разом з вами.

Особлива тема — так звані місця масового скупчення людей: кінотеатри, театри, цирки, виставки, спортзали, лікарні, навчальні заклади, дитячі садки, крамниці, готелі, клуби. Тут небезпека виникнення пожежі нітрохи не менша, ніж в житлових будинках, а присутніх людей одночасно набагато більше.

Найбільш небезпечні в пожежному відношенні (в кінотеатрах, театрах і клубах) сцена і кабіна кіномеханіка, де зосереджена значна кількість займистих матеріалів — це декорації, бутафорія, занавіски, кіноплівка і ін. Ці речі створюють умови для швидкої появи і розповсюдження полум’я.

Щоб уникнути пожеж в кінотеатрах, театрах та інших подібних місцях необхідно дотримуватися ряду правил і вживати превентивних заходів:

• на сцені не можна розташовувати більшої кількості декорацій, ніж необхідно для показу в даний конкретний момент;

• сцена повинна мати власний аварійний вихід, який не можна замикати ні в якому випадку. Всі двері залу під час проведення заходів також повинні залишатися відкритими, причому відкриватися назовні і позначатися люмінесцентними написами «вихід»;

• сидіння в залі повинні бути жорстко закріплені, щоб, у випадку евакуації людей, не перевертались і не створювали перешкод для швидкого виходу;

• на сцені, в залі і в кінобудці не можна палити. Для паління повинно бути відведене спеціальне місце;

• глядацький зал повинен мати не менше двох виходів;

• на сцені, в кінобудці та в інших приміщеннях кінотеатру, театру або клубу слід мати необхідні підручні засоби і пристрої для гасіння вогню.

У навчальних дитячих закладах і в установах охорони здоров'я треба з особливою ретельністю дотримуватися всіх заходів пожежної безпеки. Наявність заздалегідь складених планів евакуації обов'язкова.

У разі пожежі необхідно забезпечити швидку і повну евакуацію всього будинку. В керівництві евакуацією зобов'язаний приймати участь весь персонал установи. 

 

Категорія: Техніка безпеки. Можна-неможна. | Додав: Socrat67
Переглядів: 387 | Завантажень: 107 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar Профиль Вийти
  • Публиковать в социальной сети Анонимно Подписаться на комментарии к материалу
avatar